افزایش اعتبار با کارتهای شتاب تلگرام

دسترسی کاربران

ایمیل / همراه
کلمه عبور
راهنمای عضویت  راهنمای عضویت
 بازیابی کلمه عبور    بازیابی کلمه عبور
ثبت نام   ثبت نام

نماد اعتماد الکترونیک

نماد ساماندهی

logo-samandehi

نمونه سوالات کنکور

آمار کاربران

کل کاربران عضو : 281,042
تعداد کل بازدیدها : 49,770,704
بازدید امروز : 3707
کاربران آنلاین : 7

Google+

به مرکزآزمون در گوگل امتياز مثبت دهيد !

خبر › سوالات بی جواب داوطلبان آزمون دکتری ۹۵


 » نمایش آرشيو
 نمایش

: : سوالات بی جواب داوطلبان آزمون دکتری ۹۵

در حالی به روزهای اعلام نتایج آزمون کتبی دکتری تخصصی و مصاحبه دانشگاه‌ها نزدیک می‌شویم که هنوز سؤالات زیادی از داوطلبان بی‌جواب مانده است.

تغییر در شیوه برگزاری آزمون دکتری ۹۵ اولین بار در خرداد ماه ۱۳۹۴ مطرح شد و حاکی از حذف کنکور تخصصی و واگذاری پذیرش به دانشگاه‌ها بود. پس از چندی نیز جزئیات این آزمون مبنی بر حضور دروس اصلی پایه به همراه زبان و استعداد تحصیلی به منظور کسب حد نصاب لازم به عنوان مجوز ورود به آزمون تخصصی دانشگاه‌ها اعلام شد.

لازم به ذکر است که اگر چه از همان ابتدا اعلام شد روند اجرایی آزمون دکتری ۹۵ مشخص است، اما جزئیات آن به تدریج به اطلاع داوطلبان رسانده شد، به نحوی که اطلاع‌رسانی در رابطه با جزئیات بیشتر مواد امتحانی دروس پایه آزمون سازمان سنجش به مرداد ماه ۹۴ موکول شد و در حال حاضر نیز همچنان سؤالاتی در رابطه با نحوه پذیرش دکتری ۹۵ برای داوطلبان مطرح است.

در تیرماه ۹۴ خبر از تجمیع رشته‌ها در قالب مجموعه‌‌ها به میان آمد و این امر بدان معنا بود که دروس تخصصی در حد کارشناسی و بدون توجه به گرایش مقطع کارشناسی ارشد داوطلبان طرح خواهد شد. در نهایت اواسط مرداد ماه جزئیات رشته‌های امتحانی تجمیع‌شده در مجموعه‌ها و نیز جزئیات سه درس پایه مطرح در آزمون دکتری ۹۵ اعلام شد که منجر به اعتراض بی‌پاسخ داوطلبان برخی رشته‌های امتحانی گردید.

شیوه‌نامه نحوه برگزاری مرحله دوم آزمون دکتری ۹۵ و پذیرش توسط دانشگاه‌ها در اسفند ماه ۱۳۹۴، در حالی که زمان زیادی تا برگزاری آزمون دکتری باقی نمانده بود، منتشر شد و اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه انتخاب رشته نیز پس از برگزاری آزمون سازمان سنجش تنها از طریق وب‌سایت دانشگاه‌ها اطلاع‌رسانی شد.

انتخاب رشته پیش از اعلام نتایج

در حالی که زمان انتشار کارنامه اولیه آزمون دکتری ۱۳۹۵ هفته اول اردیبهشت‌ماه اعلام شده بود و نیز این موضوع که به نظر می‌‌رسید پذیرش مستقل در کنکور دکتری به معنای عدم انتخاب رشته داوطلبان باشد، خبر انتخاب رشته داوطلبان در ۱۷ فروردین سال جاری منتشر شد. انتخاب رشته‌ای که تشدید سردرگمی و نگرانی داوطلبانی را به دنبال داشت که پیش از این نیز نامشخص بودن روند آزمون آنها را آزرده بود.

اما این انتخاب رشته چیزی همانند انتخاب رشته معمول کنکور در مقاطع مختلف نخواهد بود، بلکه مطابق «شیوه‌نامه انجام مرحله دوم پذیرش دکتری ۹۵»، این انتخاب رشته فقط به منظور تعیین حدنصاب پیشنهادی این سازمان در کد رشته‌محل‌های مربوطه صورت می‌گیرد. از آن‌جا که داوطلبان پیش از این اقدام به انتخاب گرایش و رشته مورد نظر خود برای مقطع دکتری نکرده‌اند، سازمان سنجش به منظور اطلاع از وضعیت نمره تراز داوطلبان و اطلاع‌رسانی به دانشگاه‌ها جهت اعلام حداقل نمره تراز مدنظرشان، این انتخاب رشته عجیب صورت خواهد گرفت.

انتخاب رشته‌محل به منظور شرکت در جلسه مصاحبه دانشگاه‌ها، پس از اعلام نمره تراز توسط دانشگاه‌ها صورت خواهد گرفت و پذیرش دانشگاه‌ها به صورت مستقل و بدون توجه به این انتخاب رشته خواهد بود.

انتخاب رشته/گرایش‌های دارای آزمون اختصاصی همزمان

از جمله سؤالاتی برای داوطلبان مطرح است این است که نحوه اعلام حدنصاب نمره تراز برای دوره‌های شبانه و پردیس چگونه است. مطابق آن‌چه که اعلام شده، برای هر یک از این دوره‌ها، حد نصاب جداگانه‌ای اعلام خواهد شد.

موضوع دیگر این است که با توجه تجمیع رشته‌ها در مجموعه‌ها و آزمون مشترک مرحله اول، آیا امکان انتخاب رشته/گرایش‌های مختلف دارای آزمون همزمان وجود دارد یا خیر. مطابق آن‌چه در اطلاعیه دانشگاه تربیت مدرس اعلام شده است، داوطلب هر رشته/گرایش می‌تواند در دوره روزانه و یا نوبت دوم ثبت‌نام نمایند، ولی ثبت‌نام داوطلب در بیش از یک رشته/گرایش در صورتی که رشته/گرایش‌های انتخابی دارای آزمون کتبی اختصاصی همزمان باشند، مجاز نیست.

مواد امتحانی آزمون کتبی اختصاصی دانشگاه‌ها

علاوه بر این، اگر چه اعلام شده است که ارزیابی تخصصی توسط گروه‌های آموزشی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در بازه زمانی ۹۵/۲/۱۱ لغایت ۹۵/۴/۳۱ صورت می‌گیرد، هنوز تعداد زیادی از دانشگاه‌ها اقدام به اعلام مواد امتحانی آزمون کتبی اختصاصی خود ننموده و این امر نیز به نگرانی داوطلبان دامن زده است.

نحوه تأثیر آزمون کتبی اختصاصی دانشگاه‌ها و مصاحبه در پذیرش نهایی

در رابطه با نحوه تأثیر آزمون کتبی و شفاهی دانشگاه‌ها، به نظر می‌رسد روال این گونه است که هر یک از دانشگاه‌ها ضریب خاصی برای نمره کسب‌شده در هر یک توسط داوطلبان درنظر خواهند گرفت و مجموع امتیاز حاصله را به عنوان نمره نهایی داوطلب درج خواهند کرد.

میزان تأثیر آزمون کتبی سنجش در پذیرش نهایی

اگر چه گفته شده بود که پذیرش نهایی بدون توجه به آزمون برگزار شده توسط سازمان سنجش است، اما در نهایت تأثیر دادن این آزمون در پذیرش نهایی به دانشگاه‌ها واگذار شد و برخی دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه اصفهان سهمی برای این آزمون در تعیین پذیرش نهایی داوطلبان قائل شده‌اند.


شنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۵

کارشناسی ارشد  | ارشد فراگیرکاردانی  فراگیر |  کاردانی سراسری | فنی و حرفه ایدکتری سراسری  |دکتری آزاد |دکتری وزارت بهداشت   | ارشد وزارت بهداشت 94| منابع  استخدامی  |نقشه سایت   وکیل در ایلام

     linkedin             


سوالات کاردانی به کارشناسی , سوالات فنی و حرفه ای , دانلود مجموعه سوالات دکتری ازاد 85,96,87,88,89,90,91,92,93.95.96.97